Instalacja LaTeX’a pod Windows (cz. 1)

Istnieje przynajmniej kilka dystrybucji LaTeX’a działających pod Windows. Ja wybrałem tą (moim zdaniem) najpopularniejszą – MiKTeX. Chciałem napisać o instalacji najnowszej wersji (2.7) jednak okazało się, że wersja ta ma jakiś problem z pobraniem pakietu do obsługi języka polskiego (tak jakby tego pakietu nie było na serwerze?), więc poniżej posłużę się jako przykładem wersją 2.6. Sposób instalacji jest w obydwu wersjach identyczny, a różnice w funkcjonalności pakietów niezauważalnie małe.

Pierwszy krok:

Pobieramy dystrybucję MiKTeX ze strony http://miktex.org/. W tym przykładzie interesuje nas wersja 2.6: http://miktex.org/2.6/Setup.aspx. Pobieramy plik (uwaga: plik jest spory!) “Basic MiKTeX 2.6” Installer.

Drugi krok:

Po pobraniu pliku instalujemy pakiet. Instalator jest prosty, a instalacja ogranicza się do zaakceptowania umowy licencyjnej i klikania “dalej”. Wszystkie opcje należy pozostawić bez zmian.

Trzeci krok:

Zainstalowanego MiKTeX’a należy teraz skonfigurować do obsługi języka polskiego. Z menu start wybieramy Programy -> MiKTeX 2.6 -> Settings. Wybieramy zakładkę “Languages”, na liście zaznaczamy “polish” i klikamy “Apply”:

MiKTeX, instalacja, windows, konfiguracja, polski

Przechodzimy na zakładkę “General” i zmuszamy MiKTeX’a do autokonfiguracji z nowym językiem.  Klikamy “Refresh FNDB” a następnie “Update Formats”:

 MiKTeX, instalacja, windows, konfiguracja, polski

 Podczas wykonywania tych operacji zostaniemy poproszeni o zgodę na zainstalowanie pakietu z językiem polskim. Należy nacisnąć “install”:

MiKTeX, instalacja, windows, konfiguracja, polski

Na koniec klikamy OK.

W ten sposób LaTeX’a mamy zainstalowanego. Teraz potrzebujemy edytora, który ułatwi (a właściwie umożliwi) nam napisanie dokumentu.

Następnym razem edytor, a potem przykładowy dokument z polskimi krzaczkami.

goto

|

Komentarze (6) »

 1. anonymous:

  3 Feb 2008 @ 16:21

  LaTeX-a! Dywiz, nie apostrof!

 2. goto:

  3 Feb 2008 @ 16:58

  Niby od kiedy?

 3. Adaś :*:

  21 Feb 2008 @ 21:11

  Nawet pani Wikipedia tak twierdzi 😉

 4. goto:

  21 Feb 2008 @ 21:14

  ehhh ;p

 5. idealista » Blog Archive » Raporty w TeXu:

  1 Nov 2008 @ 19:34

  […] opis konfiguracji wymienionego zestawu można znaleźć na stronie morony.pl, który obejmuje instalację MiKTeX, LEd oraz konfigurację polskich […]

 6. Jak szybko przygotować PDF na czytnik 6″ (np. Kindle) w LaTeXu? | Świat Czytników:

  10 Aug 2013 @ 10:53

  […] Ms Windows: pobieramy instalator z miktex.org, instalujemy i konfigurujemy. W razie niejasności, opis instalacji jest tu. […]

RSS komentarzy · adres TrackBack

Odpowiedz