Archiwum: Polityka

Google Wave – pierwsza prezentacja możliwości

Dzisiaj chciałbym pokazać ogólnie zasadę działania i interfejs Wave. Robienie tego za pomocą screenów nie miałoby sensu, więc zrobiłem 10 minutowy film, którym staram się zachęcić do Wave. Nie ma w nim co prawda nic odkrywczego, ale warto zobaczyć chociażby dla zapoznania się z działaniem robotów w Wave.

Google Wave

Najlepiej kliknąć w film, gdyż jest on dostępny w wersji HD, na której widać wszystkie szczegóły.

| Komentarze

Jakim dziwnym jesteśmy narodem?

Pisząc poprzedni wpis dosłownie chwilę temu, odświeżyłem sobie na drugim monitorze Wirtualną Polskę. Zainteresował mnie nagłówek jednej wiadomości: Za “szczeniacki żart” w kościele dostała rok w zawieszeniu. Zaciekawiony o co chodzi (do tematyki kościoła zawsze podchodzę z dystansem – w końcu ateizm zobowiązuje ;p) przeczytałem co następuje:

Za przerobienie kościelnych napisów na obrazoburcze hasła 18-latka z Puław dostała rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę 400 zł. Dodatkowo wyrok wywieszono w sądzie i kościele – podaje “Dziennik Wschodni”.

W listopadzie ub. roku dziewczyna wraz z kolegą przerobiła flamastrem napis nad drzwiami do kościoła parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. Hasło “Żyj jak Maryja” stało się “Żryj jak Maryja”, a “Trwaj w wierze” – “Trwaj zwierze”.

Akcję dziewczyny i chłopaka zauważył świadek, który powiadomił straż miejską. Oficjalne doniesienie złożył ksiądz z parafii.

Teraz dziewczyna mówi, że to był “szczeniacki żart” i na pewno by go nie powtórzyła.

Sprawa kolegi skazanej dziewczyny, również oskarżonego o obrazę uczuć religijnych, jeszcze trwa.

W tym tygodniu ma się odbyć rozprawa, na której sąd zdecyduje, czy zamienić 18-latce grzywnę na prace społeczne.

Muszę przyznać, że lektura tego artykułu wywołała u mnie dwa symultaniczne odczucia: śmiech i zażenowanie. Nie tym co zrobiła ta dziewczyna, ale reakcją naszego społeczeństwa. Nie popieram jej zachowania bo sam jestm zwolennikiem porządku, ale kara pozbawienia wolności na rok za takie coś to zwyczajnie żenujący żart. Pijani kierowcy, złodzieje, i inni społecznie groźni przestępcy dostają mniejsze i mniej dotkliwe kary!

Innym faktem, który mnie zaciekawił jest użycie w artykule słowa “obrazoburczy”, co według słownika języka polskiego oznacza: “występowanie przeciwko powszechnie szanowanym wartościom” – to nie brzmi jak przestępstwo. Tutaj to się pewnie czepiam, ale ktoś kto pisał ten artykuł nie pomyślał dwa razy.

Jesteśmy chorym społeczeństwem, w którym ludzie boją się żartów z religii, boga i kościoła. Telewizja nie pokazuje programów o takiej tematyce bo boi się utraty częsci widowni. Muszę przyznać, że oglądając mój ulubiony serial (Simpsonów) zazdroszczę zawsze Amerykanom odwagi społecznej na żarty z polityków, kościoła, boga, religii i tym podobnych.

Homer w kościele

Nie wspomnę nawet o South Parku, znanego przez większość ludzi. Dlaczego tam się nie boją? To proste: oni są dojrzałym społeczeństwem, a my nie.

Nie chcę się więcej na ten temat rozpisywać i “promować” swojego podejścia. Moim celem jest zwrócenie uwagi na problem i zaproponowanie refleksji nad nim.

| Komentarze (3)

Sytuacja polityczna (cz.1)

Przyszło mi dzisiaj napisać pierwszy wpis o tematyce wyłącznie politycznej. Sytuacja ku temu jest dzisiaj bardzo dobra, a to ze względu na fakt zaprzysiężenia nowego sejmu i senatu.

Niestety na nowy rząd, który w moim przekonaniu będzie nieporównywalnie sprawniejszy i bardziej merytoryczny od poprzedniego rządu koalicji PiS’u z LPRem i Samoobroną trzeba będzie parę dni poczekać. Rozumiem, że są tacy, którzy się ze mną w powyższej kwestii nie zgadzają. Nie rozumiem jednak co tacy ludzie widzieli pozytywnego w rządzie Jarosława Kaczyńskiego i w tej kwestii zapraszam do merytorycznej dyskusji.

Nie chcę dzisiaj pisać na temat poprzedniego rządu (szkoda nerwów moich i waszych). Jestem zdania, że nie należy rozpamiętywać przeszłości, tylko należy (a nawet trzeba) patrzeć w przyszłość. Było co było i nic tego nie zmieni. Szkoda tylko, że zostały Polsce zmarnowane kolejne dwa lata.

Szkoda, że PiS nie jest w stanie wyciągnąć żadnych wniosków z wyborów. Szkoda, że nie rozumieją obywatelskiego NIE patrzeniu na każdego jak na złodzieja, pedofila i anty patriotę. Naprawdę szkoda.

Mimo, że wybory za nami nadal słucham w mediach propagandy PiS’u, który zapowiada, że będzie patrzył Platformie Obywatelskiej na ręce, bo PO to “złodzieje którzy rozkradną i sprywatyzują całą Polskę”. Chciałbym, aby były premier Jarosław Kaczyński zrozumiał: wybory już były i PiS je przegrał. Teraz rządzi kto inny, a PiS nie jest i nie będzie organem kontrolującym pracę rządu.

Kolejnym tematem wartym poruszenia w tak szczególny dla Polskiej polityki dzień jak dzisiaj jest “barwna” postać Prezydenta. Prezydent tak bardzo nie może się pogodzić z porażką swojego brata, że nie przemawia na inauguracji nowego sejmu? To nie jest nawet śmieszne…. to jest żenujące! Panie Prezydencie: Europa i świat się z nas przez Pana śmieją!!! Nie do pomyślenia jest, że Prezydent może nie pogratulować liderowi zwycięskiej partii. Nawet jak się kogoś szczerze nienawidzi trzeba zacisnąć zęby i uścisnąć dłoń!!!

Zachowanie Pana Prezydenta przypomina mi zachowanie kilkuletnich dzieci bawiących się w piaskownicy: “Mamusiu, ja go nie lubię bo on jest be i zabiera mi moje zabawki! Nigdy się do niego nie odezwę!”. Widzicie podobieństwo?

Nie będę pisał więcej bo zaczną mnie ponosić emocje, a to jest niewskazane.

Nie jest wielką tajemnicą, że do tematu “sytuacji politycznej” będziemy z muszką wracać.

goto

P.S. na wszelki wypadek jeszcze przeproszę Pana Prezydenta.

| Komentarze