Jakim dziwnym jesteśmy narodem?

Pisząc poprzedni wpis dosłownie chwilę temu, odświeżyłem sobie na drugim monitorze Wirtualną Polskę. Zainteresował mnie nagłówek jednej wiadomości: Za “szczeniacki żart” w kościele dostała rok w zawieszeniu. Zaciekawiony o co chodzi (do tematyki kościoła zawsze podchodzę z dystansem – w końcu ateizm zobowiązuje ;p) przeczytałem co następuje:

Za przerobienie kościelnych napisów na obrazoburcze hasła 18-latka z Puław dostała rok pozbawienia wolności w zawieszeniu i grzywnę 400 zł. Dodatkowo wyrok wywieszono w sądzie i kościele – podaje “Dziennik Wschodni”.

W listopadzie ub. roku dziewczyna wraz z kolegą przerobiła flamastrem napis nad drzwiami do kościoła parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. Hasło “Żyj jak Maryja” stało się “Żryj jak Maryja”, a “Trwaj w wierze” – “Trwaj zwierze”.

Akcję dziewczyny i chłopaka zauważył świadek, który powiadomił straż miejską. Oficjalne doniesienie złożył ksiądz z parafii.

Teraz dziewczyna mówi, że to był “szczeniacki żart” i na pewno by go nie powtórzyła.

Sprawa kolegi skazanej dziewczyny, również oskarżonego o obrazę uczuć religijnych, jeszcze trwa.

W tym tygodniu ma się odbyć rozprawa, na której sąd zdecyduje, czy zamienić 18-latce grzywnę na prace społeczne.

Muszę przyznać, że lektura tego artykułu wywołała u mnie dwa symultaniczne odczucia: śmiech i zażenowanie. Nie tym co zrobiła ta dziewczyna, ale reakcją naszego społeczeństwa. Nie popieram jej zachowania bo sam jestm zwolennikiem porządku, ale kara pozbawienia wolności na rok za takie coś to zwyczajnie żenujący żart. Pijani kierowcy, złodzieje, i inni społecznie groźni przestępcy dostają mniejsze i mniej dotkliwe kary!

Innym faktem, który mnie zaciekawił jest użycie w artykule słowa “obrazoburczy”, co według słownika języka polskiego oznacza: “występowanie przeciwko powszechnie szanowanym wartościom” – to nie brzmi jak przestępstwo. Tutaj to się pewnie czepiam, ale ktoś kto pisał ten artykuł nie pomyślał dwa razy.

Jesteśmy chorym społeczeństwem, w którym ludzie boją się żartów z religii, boga i kościoła. Telewizja nie pokazuje programów o takiej tematyce bo boi się utraty częsci widowni. Muszę przyznać, że oglądając mój ulubiony serial (Simpsonów) zazdroszczę zawsze Amerykanom odwagi społecznej na żarty z polityków, kościoła, boga, religii i tym podobnych.

Homer w kościele

Nie wspomnę nawet o South Parku, znanego przez większość ludzi. Dlaczego tam się nie boją? To proste: oni są dojrzałym społeczeństwem, a my nie.

Nie chcę się więcej na ten temat rozpisywać i “promować” swojego podejścia. Moim celem jest zwrócenie uwagi na problem i zaproponowanie refleksji nad nim.

|

Komentarze (3) »

 1. tramonto:

  27 Jul 2009 @ 23:41

  Amerykańskie społeczeństwo jest dojrzałe? wybrali Busha na dwie kadencje! to debile!!!

  Jak by tej odpuścili, to malującym przystanki też powinni, zasmradzającym ściany bloków bezsensownymi, nieczytelnymi bazgrołami też. Gościowi który gwoździem napisze Ci na masce chuj też. Bo to jest po prostu wandalizm i tyle. Szczeniacki, nie szczeniacki – powinna zapłacić za naprawę.
  -rok może się wydawać za długo, ale to i tak nic, jeśli porównać z Chinami – tam gościa skazał sąd, bo kobieta która złamała nogę i której ten pomógł odwożąc ją do szpitala, oskarżyła go o jej złamanie. Sąd wyrok uzasadnił, twierdząc, że skoro jej pomógł, tzn. że był winny – czuł wyrzuty sumienia, a gdyby tego nie zrobił, to pewnie zadzwonił by po policję albo ją zostawił – bo tak się normalnie robi.

  I chociaż to nie jest akurat najlepszy przykład, to i tak się zgadza, że jesteśmy cywilizacyjnie zacofani o pół do 1 wieku.

  No ale co zrobić.

 2. goto:

  28 Jul 2009 @ 12:37

  Kontrprzykładem może być “nasz” wybór kaczorów z Lepperem.

  Wydaje mi się, że dojrzałość polityczna nie musi iść w parze z kulturową, szczególnie że nasza demokracja młoda jest i oparta na innych realiach niż ta amerykańska.

  Może coś się jednak da zrobić? Może jakoś to społeczenstwo da się uratować?

 3. homerforever:

  9 Nov 2010 @ 23:31

  Prezentacja maturalna (komplet) “Jakim jesteśmy narodem, sąd o polakach w literaturze różnych epok” gg: 9280800

RSS komentarzy · adres TrackBack

Odpowiedz