Każdego można w Polsce oszukać (PARP, POIG 8.1)

Wiele osób słyszało w ostatnich dniach jak wielu przedsiębiorców ubiegających się o dofinansowanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości poczuło się zwyczajnie przez wspomnianą instytucję oszukanych. Okazuje się, że PARP jako instytucja publiczna zastrzega sobie prawo do okłamywania przedsiębiorców i nie ma zamiaru ponosić żadnej odpowiedzialności.

W skrócie: chodzi o zależność między kolejnością złożenia wniosku a decyzją o dofinansowaniu (szczegóły można znaleźć w różnych mediach, np. tutaj).

Staram się podchodzić do tego problemu bez emocji – mnie na dofinansowaniu nie zależało, ale znam ludzi, którzy przez oszustwo PARP stracili szansę na zbudowanie fajnego biznesu.

Przejdźmy jednak do sedna: co skłoniło mnie do napisania tego wpisu? Dzisiejszy komunikat PARP:


W związku z publikacjami niektórych mediów informującymi o wprowadzeniu w błąd przedsiębiorców przez komunikat PARP zamieszczony w dniu rozpoczęcia naboru wniosków w działaniu 8.1 tj. 26 października 2009 r. informujemy, że:

Ww. komunikat informował iż.: „wszystkie wnioski złożone w konkursie w terminie przyjmowania wniosków zostaną poddane ocenie”. Zgodnie z regulaminem konkursu i treścią komunikatu wszystkie wnioski zostały poddane ocenie formalnej i merytorycznej.

W komunikacie nie znalazło się oświadczenie, że wszystkie wnioski otrzymają dofinansowanie, ale informacja że „w poprzednich, rozstrzygniętych już konkursach (w których opublikowano zatwierdzone wyniki oceny) każdy wniosek, który uzyskał pozytywny wynik oceny formalnej i merytorycznej otrzymał dofinansowanie. Planujemy, iż w III rundzie aplikacyjnej czyli przy obecnym naborze wniosków będzie przyjęta podobna zasada”. Podkreślamy, że szczegółowe zasady udziału w konkursie dostępne były na stronie internetowej PARP od dnia zamieszczenia ogłoszeniao konkursie.

PARP nie zmieniła zasad w trakcie naboru, gdyż taka zmiana wymaga zmiany rozporządzenia regulującego te zasady oraz dokumentacji konkursowej. (…)

źródło

24 października 2009 PARP opublikował komunikat:


(…) W poprzednich, rozstrzygniętych już konkursach (w których opublikowano zatwierdzone wyniki oceny) każdy wniosek, który uzyskał pozytywny wynik oceny formalnej i merytorycznej otrzymał dofinansowanie. Planujemy iż w III rundzie aplikacyjnej czyli przy obecnym naborze wniosków będzie przyjęta podobna zasada. (…)

Jednocześnie PARP zwraca uwagę, że najważniejszym czynnikiem decydującym o otrzymaniu dofinansowania w ramach działania 8.1. jest jakość przygotowanego wniosku oraz zgodność planowanego projektu z zasadami programu. (…)

źródło

Z jednej strony PARP powie, że nie zrobiła nic złego: przecież jest napisane “podobna zasada”. A podobieństwo ma znikomą wartość merytoryczną. Dla mnie porównanie tych dwóch komunikatów pokazuje kompletny brak szacunku agencji wobec przedsiębiorców. Dziwi mnie fakt, że kierownictwo PARP nie podało się do dymysji. Wszystkim którzy czują się oszukaniu proponuję składanie pozwów przeciwko PARP – nie dajmy sobą pomiatać!

|

Kometarze (1) »

  1. Piotr:

    6 Mar 2010 @ 22:16

    To tylko Polska. Urzednicy nie odpowiadaja za swoje decyzje, wiec robia co chca.

RSS komentarzy · adres TrackBack

Odpowiedz