Rejestrator sejsmiczny

Tematyka rejestracji fal sejsmicznych była już poruszana przy okazji budowy i prezentacji czujnika drgań – geofonu. Jako rejestratora wykorzystałem wtedy wejście mikrofonowe karty dźwiękowej komputera. Niestety taki rejestrator ma wiele wad: ma małą czułość w stosunku do oczekiwanej amplitudy sygnału, jest zaszumiony przez otaczające go podzespoły komputera i ma małą rozdzielczość.

Profesjonalne rejestratory sejsmiczne to niezależne urządzenia pozwalające na podłączenie 1 lub więcej geofonów, które przetwarzają sygnał analogowy na cyfrowy wysokiej rozdzielczości przy zachowaniu małego poziomu szumów i perfekcyjnej synchronizacji czasu. Niestety urządzenia takie są bardzo drogie i przy cenach zaczynających się od kilku tysięcy dolarów – nieosiągalne dla typowego śmiertelnika amatora.

Od razu pojawił się pomysł (a było to co najmniej pół roku temu) samodzielnej budowy rejestratora. Projekt jest cały czas realizowany, ale najtrudniejsze już za mną. Postanowiłem wykorzystać najlepsze dostępne podzespoły – tak aby osiągnąć możliwie najwyższą jakość. Nie chcę dzielić się w tym miejscu szczegółami technicznymi – podejrzewam, że szersza publika nie jest tym bezpośrednio zainteresowana. Zawsze chętnie wysłucham Waszych pytań i w miarę swoich możliwości na nie odpowiem.

Z aspektów technicznych warto przedstawić sam układ przetwornika analogowo-cyfrowego. Wybrałem dedykowany dla sejsmiki przetwornik firmy Texas Instrument o symbolu ADS1282 – malutki układ o rozdzielczości 32 bitów (!!!). Układ ten dostępny jest tylko w obudowie SMD, która nie jest przyjazna przy prowadzeniu testów na płytce rozwojowej. Aby uporać się z tym problemem przygotowałem projekt płytki drukowanej dla tego układu i jego układów peryferyjnych, tak aby całość podłączyć do mikrokontrolera i zasilana na płytce rozwojowej. Wizualizacja płytki wyglądała następująco:


Wykonanie płytki na podstawie projektu zleciłem profesjonalnej firmie z Gdańska . Staranie i uważnie przylutowałem wszystkie elementy i gotowa do podłączenia płytka wyglądała następująco:

Gotowa płytka była dla mnie sukcesem, ale jej poprawne podłączenie do mikrokontrolera (atmega32) i odczytanie danych z przetwornika zajęło dobrych kilka dni pracy.

Starałem się modyfikować cały układ na płytce rozwojowej w taki sposób, aby na jego podstawie przygotować dużą płytkę drukowaną, gdzie z jednej strony byłoby podłączenie do geofonu a z drugiej wyjście USB do komputera. Ta płytka nie jest jeszcze gotowa, obecnie cały układ działa, ale na płytce rozwojowej. Przygotowane są nawet dwa niezależne kanały do dwóch geofonów:

Dzielę się tym z Wami ponieważ dużo pracy zostało wykonane i podstawowy cel został osiągnięty. Układ działa! Nie chcę wnikać ile pieniędzy pochłonęły te prace, bo sam bym się przestraszył. Nie udałoby się gdyby nie sprzęt pomiarowy użyczony przez Zakład Fizyki Litosfery IGF UW. Cały czas mam na uwadze dokończenie projektu (doskwiera brak czasu) i przygotowania urządzenia “na komercyjnym poziomie”, za pomocą którego możliwe będą konkretne pomiary i eksperymenty w terenie. Chciałbym aby całość była gotowa (przynajmniej kilka sztuk) do lata 2012.

Przypominam przy tym, że nie jestem elektronikiem, więc każdy z etapów prac był dla mnie pewnego rodzaju wyzwaniem i często błądzeniem we mgle…

|

Komentarze (7) »

 1. panku44:

  22 Feb 2013 @ 08:19

  Witam serdecznie,
  jestem pełen podziwu dla tego co robisz. Chciałbym się dowiedzieć więcej o tym twoim projekcie , przede wszystkim czy układ zadziałał.
  pozdrawiam

 2. goto:

  22 Feb 2013 @ 08:24

  Układ jak najbardziej działa. W tej chwili jestem na etapie wykańczania projektu układu (płytki drukowanej) dla jednokanałowego rejestratora.

 3. Mateusz:

  18 Jan 2016 @ 23:54

  Witam,

  Byłbym zainteresowany zakupem takiego układu przy troszkę innych parametrach. np. przy wykorzystaniu przetwornika piezoelektrycznego dużej czułości.
  W razie zainteresowania proszę o e-maila.

  Pozdrawiam

 4. Geofizyka:

  30 Jul 2019 @ 20:38

  Również podziwiam. 😉 Fajnie, że można samemu coś takiego stworzyć, ale jednak szkoda że dużo pieniędzy w to poszło. 😉

 5. Massimo Nannizzi:

  5 Jul 2020 @ 09:49

  Hello, we are interesting to buy one of your board for ADS1282: can you sell us?
  Kind regards.

 6. WojtekS:

  14 Oct 2020 @ 10:08

  Wszystkie znane rodzaje ataków intruzów generują unikalne wzorce drgań. Ich charakterystyczne parametry, takie jak czas, częstotliwość i amplituda są wykrywane i analizowane za pomocą czujników.

 7. MBM:

  27 Oct 2020 @ 14:41

  Dzien dobry
  Szukam do gornictwo. Z gore dziekuje za odp na majla.
  Z powazaniem

RSS komentarzy · adres TrackBack

Odpowiedz